Baglyok és Emberek Fenntarthatósági Központ

A Gyöngybagolyvédelmi Alapítvány központja kezdetben Pest, majd Bács-Kiskun vármegyében volt, de országos lefedettségben tevékenykedett. 2009-ben nagy változás állt be szervezetünk életébe, mivel áthelyezte a Zala vármegyei Orosztonyba székhelyét. Korábban nem állt rendelkezésre semmilyen központi hely, ahol bemutathattuk volna tevékenységünket. Előadásokat és programokat mindig külső helyszíneken tartottunk. Az új helyszínre költözéssel azonban adódott a lehetőség egy igazi bemutató központ kialakítására. A telephelyül szolgáló telken egy közel 150 éves, bontásra ítélt marhaistálló foglalt helyet. Sok gondolkodás után végül úgy döntöttünk, hogy nem bontjuk le a velünk élő történelem egy újabb darabját, hanem megpróbáljuk felújítani, és egy olyan épületet kialakítani, amely végre igazán segítheti szemléletformáló munkánkat.

A munka nem ment sem gyorsan, sem egyszerűen, mivel jelentősebb bevonható tőke híján az istálló leginkább önkéntes munkával szépült és újult, illetve 2019-ben az angol partnerszervezetünk, a The Barn Owl Trust támogatta a befejezést közel egymillió forinttal. Összesen 131 önkéntes dolgozott a projekten, akik nélkül ma nem állhatna a Központ.

2019-ben majd 10 év felújítási munka után végül elkészült az istálló, amely a Baglyok és Emberek Fenntarthatósági Központ nevet kapta. A névválasztás nem véletlen, Alapítványunk a baglyok példáján keresztül szeretné bemutatni, hogy az ember igenis része a természetnek és minden, amit teszünk hatással lesz valamilyen módon arra.

A központban egy 30 fő befogadására alkalmas előadó és kiállítóterem, és egy asztalos műhely került kialakításra. Az állandó kiállítás célja az emberekkel együtt élő épületlakó állatfajok és természetvédelmi helyzetük bemutatása. Nagy örömmel fogadunk iskolás és felnőtt csoportokat is látogatóközpontunkban. A műhelyben az általunk készített madár és denevér védelmi eszközök készülnek. A központ egy közel két hektáros madárbarát kertben foglal helyet. Valójában a kert is része a bemutató központnak, mivel meg lehet tekinteni, hogy mi mit gondolunk arról, hogyan kéne akár egy háztáji kertet, akár a falusi zöldfelületeinket fenntartani. A kert egyik végében egy bioalmást működtetünk, ahol a telek koronájaként egy gyöngybagoly oszlopláda magasodik az öreg almafák fölé, ráadásul ebben már nem egyszer költöttek sikeresen a gyöngybaglyok! Az utca túloldalán pedig szintén folytatódik a kert, ahol épp egy 7000 négyzetméteres egykori szántó „visszavadításán” tevékenykedünk.